22.6.2026.
Филателија Сувереног Малтешког реда на поставци у ПТТ музеју
Филателистичку изложбу „Поштанске марке Сувереног Малтешког реда” из фонда поштанске управе Сувереног Малтешког реда у Риму, отворили су данас у ПТТ музеју амбасадор Сувереног Малтешког реда у Републици Србији Франческо М. Аморузо, и в.д. директора Поште Србије Зоран Анђелковић.
Амбасадор Франческо М. Аморузо истакао је да филателистичка изложба Малтешког реда у ПТТ музеју има изузетан симболички значај у светлу обележавања јубилеја у овој години – 25 година дипломатских односа између Сувереног војног Малтешког реда и Републике Србије, а који, према његовим речима, представља везe грађенe постојаношћу, међусобним поштовањем и заједничком визијом.
„Током четврт века, односи између Реда и Србије учвршћивани су кроз отворен и конструктиван дијалог, из којег је проистекла конкретна сарадња у хуманитарној, здравственој и социјалној области”, рекао је амбасадор Аморузо. Најавио је да ће Магистрална пошта Малтешког реда у септембру издати пригодну поштанску марку посвећену „сребрном јубилеју” дипломатских односа.
Директор Зоран Анђелковић изразио је задовољство што је ПТТ музеј домаћин презентације малтешког филателистичког наслеђа и поново пружа допринос промоцији заједничке историје и сарадњи поштанских управа и држава. Истакао је трајне и добре односе Србије и Малтешког реда који су у 2025. години обележили 140. годишњицу од прве донације Малтешког реда Краљевини Србији, што је, такође, обележено издањем персонализоване поштанске марке. Рекао је да без обзира на савремене технологије и брзину коју оне доносе, поштанске марке и даље имају вишезначну, историјску, културну и уметничку вредност.
„Јавност и сви заинтересовани овде кроз марке могу видети историју, функционисање, сарадњу са нашом и другим државама и хуманитарни рад Малтешких витезова. Ми смо увек отворени да у ПТТ музеју то и прикажемо”, рекао је Анђелковић. Директор Анђелковић понудио је да у ПТТ музеју буде представљено издање Магистралне поште у част дипломатског јубилеја.
На поставци је и део из колекција које до сада нису биле излагане ван седишта поштанске управе Сувереног војног Малтешког реда (Poste Magistrali) у Риму које је уступила посредством Амбасаде у Београду – поштанске марке, дописнице, коверте првог дана, од оснивања 20. новембра 1966. године када је издала своју прву поштанску марку, до данас. Између осталих, изложена је поштанска марка са мотивом иконе Пресвете Богородице Филермосе која се чува у Историјском музеју Црне Горе на Цетињу, а коју је према предању насликао Свети апостол Лука 46. године, поштанске марке поводом различитих јубилеја и католичких празника, као и марке креиране у сарадњи са поштанским управама других земаља.
Филателистичка изложба „Поштанске марке Сувереног Малтешког реда” посетиоцима ПТТ музеја у Београду доступна је до 1. септембра. Улаз је слободан.